Stolní tenisté Poděbrad bojují o každý bod

Po pěti odehraných zápasech se stolní tenisté z týmu TJ Sokol Poděbrady drželi na sedmém místě z dvanácti účastníků krajské soutěže druhé třídy skupiny B. Půltucet zápasů zakončili proti celku TJ Sokol Lysá nad Labem. Poděbradské noviny byly při tom.

Stolní tenis je jedním z nejrozšířenějších sportů na světě. I pro svou nenáročnou výbavu – stačí jen pálka a míček. Jakou fyzickou kondici by měl mít hráč stolního tenisu? Je hra náročná na psychiku? S čím vším se dá také hrát? Na tyto a mnohé další otázky ochotně odpovídali členové poděbradského družstva.

Smůla proti Lysé

V Poděbradském „A“ týmu je na soupisce zapsáno celkem patnáct hráčů. Ke každému zápasu pak nastupují jen čtyři. „V naší základní čtyřce jsou Vojtíšek, Bašta, Omáčka a Vymazal, kteří nastupují nejčastěji. Hráče sleduji a do zápasu je nasazuji podle aktuální výkonnosti. Vždy hrají jen ti nejlepší,“ řekl pro Poděbradské noviny člen „A“ týmu, vedoucí a trenér mládeže Petr Vršovský.

V každém mistrovském zápase se odehraje osmnáct zápasů. Dvakrát se hraje čtyřhra a čtyřikrát poměřují síly každý s každým. Soutěžní zápasy se konají vždy v sobotu a v neděli každých čtrnáct dní. Šestý zápas sezony byl pro Poděbrady trochu smolný. Ve vyrovnané partii nakonec podlehly soupeři z Lysé v poměru 8:10 na zápasy. „Je to škoda, dlouho jsme se drželi, nakonec však Lysá strhla vítězství na svou stranu a těsně zvítězila. Doufejme, že příště bude pomyslná štěstěna na naší straně,“ okomentoval výsledek Vršovský.

Stolní tenis? Psychika především

Ping–pong, jak se mezi veřejností říká stolnímu tenisu, může hrát v podstatě každý. Jaký vliv na výkon hráče má fyzická kondice, vysvětlil stolní tenista David Omáčka. „Řada lidí si myslí, že ping–pong není fyzicky náročný. Ovšem pokud ho chcete hrát na nějaké úrovni, pak zjistíte, že je to omyl. Proti dobrému protivníkovi je to kolikrát velká dřina. Je to určitě těžší, než se zdá.“

Kromě fyzické, potřebuje hráč i dobrou psychickou kondici. Stolní tenista se ve vypjatých zápasech musí vyrovnat především s vlastními nevynucenými chybami. „Co se týče psychiky, tak je stolní tenis jedním z nejnáročnějších sportů, které znám. Vyžaduje stoprocentní soustředění. Celý zápas totiž potřebujete být v klidu. Člověk roste s každým odehraným turnajem. Čím víc zápasů odehrajete, tím lépe budete vše psychicky zvládat. Hra je nejlepší trénink,“ řekl člen základní sestavy Omáčka.

Bavit se a vyhrávat

Poděbradští stolní tenisté hrají bez nároků na finanční odměnu. „Stolní tenis je pro nás příjemným odreagováním. Odměnou nám je skvělý pocit po dobře odehraných zápasech. Hrajeme prostě pro radost,“ uvedl Omáčka. Přesto má družstvo vytyčený cíl, který by rádo splnilo. „V podstatě máme jediný cíl, a tím je vyhrát co nejvíc zápasů. Při každém zápase chceme odevzdat maximum a nedarovat soupeřům jediný míček,“ doplnil Vršovský.

Text a foto Michal Kozák

článek je v nezměněné podobě převzat ze stránek Poděbradských novin: