Muži v Pečkách

Muži v Pečkách

 

Od září oddíl mužů sokolské všestrannosti pilně trénoval k jedinému cíli – vystoupení na Akademii v Pečkách, která se pořádala k výročí 125 let místní jednoty. Především jsme oprašovali oblíbenou skladbu, kterou vymyslelo duo zesnulého starosty tj – Ing. Břetislav Borecký, Csc. a náčelnice Zdislava Kodešová. K tomu jsme si spíše jen tak opakovali výřez ze skladby Chlapáci III, protože toto jsme velmi dobře ovládali ze 13. Sletu, který se konal loni.

17.11.2013 přišel náš čas a my jsme se dostatečně včas vydali do pečecké sokolovny, kde jsme se ještě narychlo učili několik pohybů k úvodní ceremonii. Bylo nás přesně 10 a jako cvičební úbor jsme zvolili společenskou obuv, černé kalhoty a k tomu historické červené košile v tzv. garibaldiovském stylu a čepice se sokolími pery. Díky tomu jsme byly perfektní čestná stráž ke slavnostnímu zahájení, protože pečecký sokol si, stejně jako naše jednota, nechal ušít krásný nový prapor. V jejich případě nešlo ale o repliku, ale o zcela nový výtvor. Jejich starý prapor prý nepřežil druhou světovou válku.

Ihned po zahájení jsme přišly na řadu s naší historicky laděnou skladbou – Chlapáci III. Domnívám se, že se nám dostatečně zadařila. Nicméně vrchol večera pro nás bylo předvedení skladby Nakole Polabím, do které jsme dali všechnu sílu a vervu. Ne že by vše bylo perfektní, přeci jen je mnoho z nás již požehnaných 70+, ale k zábavné skladbičce patří i trocha té zábavy. Když jsme docvičili, chvíli jsme nemohli popadnout dech. Tehdy jsem věděl, že mužové z Poděbrad dali do skladby celé své srdce.

Naštěstí je to sokolské srdce dobře cvičené a tedy silné a tak ani Honza Síla ve svých 78 letech nebyl K.O. příliš dlouho. To bylo dobře, protože ač nám v Pečkách připravili něco k zakousnutí už k obědu a také zákusek k polednímu čaji a kávě, byl právě čas zasednout k závěrečnému pohoštění, které organizátoři připravili pro všechny, kdo měl ještě čas zůstat. A zdrželi se zde nejenom poděbradští, ale také starosta župy, náčelník župy, starostka Pečeckého sokola, starosta sokola Plaňan, bývalý starosta ČOS a další a další dobří sokolové.

Mužové oddílu mají pro letošní rok splněno, ale loučíme se jen na chvilku, již v únoru vystoupíme zas. Nazdar!Pecky02Pecky01