Pohár ČR ve stolním tenise členů Společnosti Parkinson, o.s.

V sobotu 22.3.2015 proběhl v Poděbradech republikový pohár „Parkinsoniků“ ve stolním tenise, šachách a pexesu. Zhruba půl roku trvající přípravy přinesly své první ovoce již v předvečer turnaje, kdy se  velký sál poděbradské sokolovny  proměnil v krásnou hernu se šesti hracími stoly a sezením  pro diváky. V sobotu pak bylo možné již od časného rána posedět na galerii u stolku s občerstvením a čerstvou kávou a nadýchat se napjaté předzávodní atmosféry.

Jakmile se svaly soutěžících zahřály (ať už ty na rukou a nohou, nebo ty mozkové pro turnaj v šachu), rozezněla se hymna parkinsoniků a závodníci nastoupili do středu sálu, kde se přivítali s diváky. Poté k se k nim připojili zástupci poděbradského sokola a zástupce města Poděbrady – za doprovodu nového sokolského praporu. Turnaj společně zahájili organizátoři  starosta Sokola Ing. Radek Smejkal , zástupce PK Poděbrady Ing. Jaroslava Pechová a starosta města Poděbrady PhDr. Ladislav Langr s přáním ať se závodníkům daří, ať ve svém srdci vyhrají všichni účastníci a ať si z tohoto Poháru odnesou krásný zážitek na nás a na Poděbrady. Ostatně první estetický zážitek byl hned  po otevření soutěže  ve vystoupení Barbory Jirečkové ,  žákyně 2. ročníku ZUŠ Poděbrady v klasickém tanci na hudbu z baletu Sylvia a skupiny 4 žákyň 2. Stupně s choreografií Haispray.

Díky pečlivé přípravě J. Pechové z Parkinson Klubu Poděbrady pak vše probíhalo jako na drátkách, a to i když se nám občas zatoulaly ovečky z jedné soutěže do druhé. Turnaj stolního tenisu měl samozřejmě přednost.   Dopoledne rychle přešlo v odpoledne, kdy turnaj ve stolním tenise nabídl strhující podívanou na závěrečné zápasy, které byly ukázkou opravdu kvalitní hry. Zkušenost a podržené schopnosti hráčů byly znát a některé zápasy nebyly rozhodnuty až do konce. Opravdu stálo za to je vidět.

Konečnými vítězi se stali :  V kategorii stolní tenis muži  Petr Sedláček z PK Brno, v ženách  zvítězila Zdislava Freund z PK Praha, ve čtyřhře zvítězili brňáci Sedláček – Jaša. Nezapomínáme ani na šachy, kde se vítězem stal Jan Kvapil PK Zlín a soutěž v pexesu, kde se vítězkou parkinsoniků stala Hana Vojtěchová z PK Hradec Králové, absolutně pak skončila na třetím místě za vítězem Radkem Smejkalem.

Celková účast na Poháru byla velice dobrá . Krátce po zahájení jsme napočítali přes 90 účastníků. Soutěžících bylo dohromady  39, z toho  27 bojovalo ve stolním tenise, 4 v šachách a 8 v pexesu.  Z republikového hlediska se akce zúčastnili zástupci 9 Klubů Parkinson to je téměř 43 % klubů. Pozitivně hodnotíme i zapojení místní organizace postižených civilizačními chorobami. Jejich vystoupení v soutěži stolního tenisu jim ukázalo, že sportovat se dá i u nich, a proto se už dnes těší na další ročník. Pevně věříme,  že hranici účasti v poháru v dalším roce posuneme ještě výše – a to jak v absolutních číslech, tak procentech.

Krátký komentář starosty Sokola: Pokud bych měl na turnaji vyzdvihnout jednu jedinou věc, pak by to byla ta příjemná až rodinná atmosféra. Všichni k sobě  přistupovali jako že jsou mezi svými a v domácím prostředí a že neexistuje žádný stres moderního života. Byl to příjemný a pozitivní sobotní den, který si všichni užili. (Tedy dokud nepřišel několikahodinový úklid :)).

Pohár ČR ve stolním tenise členů Společnosti Parkinson, o.s. proběhl pod záštitou města Poděbrady a za podpory finanční dotace. Děkujeme!

video: https://www.youtube.com/watch?v=a4EYJFXE920

foto: https://fandafotokrejci.zonerama.com/Album/604210